Nu på lördag och den 19 september kommer Sven att visa varvtider på kungsängen. Kul om vi kan utse föraren med det snabbaste varvet. Så ladda era transpondrar.
Vi flyttar fram arbetsdagen och tar den på en dag då vi inte har körning, då vi har så lite körtillfällen. Vi behöver samla på oss material för brobyggande. Material kan vi köra ut på lördag. Återkommer med nytt datum i september.
Är öppet för träning mellan 10-14.Helgens övningsledare är Agne N & Uffe L.FMCKs Träningsregler gäller.- Anmälan i Depå till övningsledar- Uppvisande av medlemskort, träningskort, körkort A.- Träningsväst.- Registrerad / försäkrad motorcykel.Varmt välkomna.
Vi samlas 10:00 på Sundby för att fixa till banan och röja bygga broar mm. Ta med lämpliga verktyg och material. Efter att vi är klara så är det körning.
Lördag eftermiddag blev det mångkamp.Kampen började med trail på 258:or där jag tampades om en andraplats men fick ge mig så vi blev trea.Efter detta blev det "Södertörns" batalj där fyra i taget kämpar på en minimal yta om vem som klarar sig längst utan att tappa balansen eller avvika från rutan.Efter detta en rad ordonnans uppdrag där vi vann orienterings delen. Totalt sett blev vi trea.Middag grillning, öl och samkväm.Qviss med mycket FMCK frågor.Snyggt jobbat alla arrangerare.
Då har vi ihop med FMCKSödertörn varit värdarför årets kårträff. Ett trettiotal personer från ett tiotal kårer mötte upp på Pettersbergs scoutgård i Sorunda skogen ungefär. Fredag-söndag. Fredagen bestod av lite grillande och öldrickande, mycket snack förstås.Lördagens program började med en rekad grus/asfalts runda på ca 3 timmar. För min del blev det mycket trevligt gruskörande på små fina vägar utan trafik som tyvärr fick avslutas i förtid pga punktering.
Övningsledare Christer Jönsson & Jonas Aspegren. Öppet 10.00 - 14.00. Bommen öppnar 09:30.För att få träna och tävla på Myttinges angivna öppettider krävs: - Inskrivning/anmälan i depån hos övningsledarna före körning- Medlemskap i FMCK Stockholm- Träningskort- Personlig träningsväst med västnr- Körkort A- Minst E registrerad, skattad, försäkrad och besiktad mc
Öppet mellan 10-14 Depån öppnar 9.30 och övningsledare är Janne E samt Stefan T.Fmcks träningstregler gäller. Välkommen
Öppet för träning mellan 10-14, bommen öppnas ca 9,30 av helgens övningsledare Dan Björk/Mats Peltoma. FMCK´s träningsföreskrifter gäller. Varmt Väkomna.
Hej.Pgå av bla semestrar har det tagit lite tid att få bekräftade tävlingstider på Kungsängen. Men häromdagen blev det klart med körningar under augusti! :)Under aug är det körning den 8, 15 & 29.Håll utkik så kommer webmaster att uppdatera kalendern inom några dagar.
Kontakta mig
Bli medlem
Meddelandesida
Besöksadress: Fanjunkargränd 417743 Järfälla